Kalistenika

Kalistenika jest rodzajem treningu fizycznego z wykorzystaniem masy własnego ciała. Kalistenika jest wykorzystywana od najdawniejszych czasów do rozwoju siły funkcjonalnej organizmu. Ćwiczenia kalisteniczne wykorzystywane są  w wojsku, w treningach sztuk walki, gimnastyce lub podczas zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Kalistenika stanowi podstawę dla wszelkich sportów siłowych. Ćwiczenia kalisteniczne pomagają w rozwoju wielu cech motoryczych. Kalistenika pomaga w kształtowaniu i rozwoju mięśni, równowagi, zwinności i koordynacji. Do podstawowych ćwiczeń kalistenicznych możemy zaliczyć pompki, podciągnięcia, wznosy nóg, przysiady, mostki i stanie na rękach. Trening kalisteniczny jest treningiem naturalnym, wykonywana prawidłowo umożliwia bezpieczny i zdrowy rozwój tkanki mięśniowej, stawów oraz ścięgien.
Kalistenika zyskuje coraz większą popularność jako zdrowa alternatywa dla izolujących partie mięśniowe maszyn na siłowni. W ofercie standardowych siłowni pojawia się coraz więcej zajęć kalistenicznych prowadzonych w grupach. Jednak kalistenika to sport nie tylko na siłownię. Żeby uprawiać kalistenikę w rzeczywistości nie potrzeba nic więcej niż twarde podłoże i wolna przestrzeń. Osoba, która chciałaby urozmaicić swój trening kalisteniczny może sięgnąć po takie przyrządy gimnastyczne jak: drążki, poręcze, drabinki, czy też inne sprzęty gimnastyczne. Kalistenika to sport idealny na świeże powietrze, czego dowodem jest coraz więcej placów kalistenicznych budowanych w całej Polsce na potrzeby treningu kalistenicznego. Kalistenika może być jednak uprawiana nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w budynkach zamkniętych.
Kalistenika jest sportem dla ludzi w każdym wieku. Ćwiczenia kalisteniczne mogą być wykonywane już przez malutkie dzieci, ale także młodzież, osoby dorosłe, aż po osoby starsze. Trener dobiera stopień zaawansowania ćwiczeń każdorazowo odpowiednio do wieku osoby próbującej swoich sił w kalistenice oraz ma możliwość regulowania poziomu trudności zajęć w bardzo prosty sposób. Jest to możliwe ponieważ trening kalisteniczny może mieć dowolnie dobraną intensywność. Mnogość ćwiczeń kalistenicznych pozwala dobrać je nie tylko do wieku uczestnika zajęć, ale także  poziomu osoby ćwiczącej.